IRG4BC40UPBF International Rectifier International Rectifier IRG4BC40UPBF N-channel IGBT Transistor, 40 A 600 V, 3-Pin TO-220AB
Part Nnumber
IRG4BC40UPBF
Description
International Rectifier IRG4BC40UPBF N-channel IGBT Transistor, 40 A 600 V, 3-Pin TO-220AB
Producer
International Rectifier
Basic price
Channel TypeN ConfigurationSingle Dimensions10.54 x 4.69 x 8.77mm Height8.77mm Length10.54mm Maximum Collector Emitter Voltage600 V Maximum Continuous Collector Current40 A Maximum Gate Emitter Voltage±20V Maximum Operating Temperature+150 °C Minimum Operating Temperature-55 °C Mounting TypeThrough Hole Package TypeTO-220AB Pin Count3 Width4.69mm Product Details Single IGBT up to 20A, International Rectifier Optimised IGBTs designed for medium frequency applications with fast response and provide the user with the highest efficiency available. Utilising FRED diodes optimised to provide the best performance with IGBT's IGBT (Insulated-Gate Bipolar Transistor), International Rectifier International Rectifier offers an extensive IGBT portfolio ranging from 300V to 1200V based on various technologies that minimize switching and conduction losses to increase efficiency, reduce thermal problems and improve power density. The company also offers a broad range of IGBT die designed specifically for medium- to high-power modules. For modules that demand the highest reliability, solderable front metal (SFM) die can be employed to eliminate bond wires allowing dual sided cooling for improved thermal performance, reliability and efficiency. Single IGBT, International Rectifier Offering switching speeds up to 150kHz, IR's discrete IGBTs are available for hard- and soft-switching applications. This comprehensive range offers reduced power dissipation and improved power density and includes DPAK, D2PAK, TO-220, TO-247, TO-262 and Super TO-247 package options. Co-Pack IGBT, International Rectifier IR's range of Co-Pack IGBTs combines the high performance IGBT with ultrafast anti-parallel recovery diodes in a single compact surface mount or though hole package. Co-Pack IGBTs are available for hard- and soft-switching applications with switching speeds as high as 150kHz.
Following Parts
Random Products
(keyword IRG4BC40UPBF International Rectifier International Rectifier IRG4BC40UPBF N-channel IGBT Transistor, 40 A 600 V, 3-Pin TO-220AB)